Celjani na drugi tekmi konferenčne lige do visoke zmage

Nogometaši Celja so v 2. krogu konferenčne lige na domači zelenici premagali turški Istanbul Basaksehir s 5:1 (3:0). V prvem krogu so varovanci Alberta Riere izgubili, s 3:1 je bila na Portugalskem boljša Vitoria iz Guimaraesa.

Celjani imajo po zgodovinski prvi zmagi v glavnih delih evropskih tekmovanj zdaj tri točke. Varovance Alberta Riere čakajo še štiri tekme, najprej bodo v 3. krogu 7. novembra gostovali pri Betisu.

Nato bodo 28. novembra gostili Jagiellonio slovenskega nogometaša Dušana Stojinovića, v 5. krogu bodo 12. decembra gostovali pri Pafosu na Cipru, v zadnjem krogu ligaškega dela pa bodo 19. decembra doma igrali še proti valižanskim The New Saints.

Prvi so danes poskusili Turki. Dimitrios Pelkas je v tretji minuti po nezbranosti v celjski obrambi odlično vtekel, a se je ob preigravanju izkazal domači vratar Matjaž Rozman.

V peti minuti so Celjani povedli. Do strela z roba kazenskega prostora je po lepem obratu prišel Svit Sešlar. Deniz Dilmen je obranil, a do odbite žoge je prišel Tamar Svetlin in po preigravanju vratarja zabil za vodstvo domačih.

Turki so imeli več od igre, a posebej nevarni za Rozmana niso bili. Za nameček so domači pravzaprav vsakič pred vrati gostov nevarno pretili. V 20. minuti je od daleč poskusil Sešlar, a zgrešil cilj.

V 28. minuti so Celjani lepo kombinirali, a podaja z desne strani ni našla naslovnika, z roba kazenskega prostora pa je močan strel Marka Zabukovnika ustavil Dilmen.

Dobro minuto kasneje pa so domači udarili iz protinapada. Po desni strani je ušel Armandas Kučys, podal v sredino, kjer sta oba branilca gostov žogo zgrešila, Ivan Brnić pa jo je rutinirano poslal v mrežo.

Tretjo žogo je moral iz mreže gostujoči vratar pobrati v 35. minuti. Znova so Celjani izpeljali lepo akcijo po desni strani, po podaji Aljoše Matka pa je do strela v osrčju kazenskega prostora prišel Sešlar, neubranljivo pa je žogo preusmeril Ousseynou Ba.

Turki so delovali kot razbita vojska. Številne napake so Celjanom še naprej omogočale številne priložnosti, eno od najlepših pa je zapravil Brnić s strelom z glavo iz neposredne bližine.

Gosti so drugi polčas začeli s precej prevetreno zasedbo. Tri menjave sicer niso prinesle večjih sprememb. Posest žoge je bila še naprej v domeni Turkov, na drugi strani pa so še naprej zadevali domači. Prav Kučys, ki bo zaradi drugega rumenega kartona manjkal na tretji tekmi, je izkoristil podajo Sešlarja v 51. minuti in z nekaj sreče zadel za 4:0.

Nogometaši Basaksehirja so šele v 56. minuti prvi sprožili v okvir vrat, a ne Joao Figueiredo ne Krzysztof Piatek nista premagala celjskega čuvaja mreže. Onur Ergün je v 61. minuti po strelu z roba kazenskega prostora za las zgrešil desni spodnji kot Rozmanovih vrat, Emre Kaplan pa je od daleč meril prek vrat. Rozmanove dlani je ogrel Deniz Türüc, a s strelom iz mrtvega kota ni bil posebej nevaren.

Celjani so bili blizu petemu zadetku v 72. minuti, ko se je iz oči v oči z vratarjem znašel Matko, a je Dilmen obranil. Celjski napadalec bi moral v tem primeru podati Svetlinu na drugi strani, ki bi imel pred sabo prazno mrežo.

Kazen je sledila v 75. minuti, ko je po slabem posredovanju Rozmana pred vrati do žoge prišel Pelkas in znižal izid. Toda le nekaj minut zatem je po novem protinapadu Kučys zadel še drugič in razblinil vse upe na preobrat.

Do konca dvoboja je bilo še nekaj priložnosti na eni in drugi strani, v sodnikovem dodatku pa je Marco Dulca po izletu gostujočega vratarja s strelom z okoli 45 metrov zadel prečko.

* Stadion Z'dežele, gledalcev 4175, sodniki: Derevinski, Mtjaš, Nižnik (vsi Ukrajini).
* Strelci: 1:0 Svetlin (5.), 2:0 Brnić (30.), 3:0 Sešlar (35.), 4:0 Kučys (51.), 4:1 Pelkas (75.), 5:1 Kučys (77.).
* Celje: Rozman, Nieto, Zec, Vuklišević, Nemanič, Zabukovnik (od 84. Dulca), Svetlin (od 88. Lhernault), Sešlar (od 84. Bobičanec), Brnić, Kučys (od 79. Edmilson), Matko.
* Istanbul Basaksehir: Dilmen, Sahiner (od 46. Kaplan), Opoku, Ba, Duarte, Pelkas (od 80. Özcan), Özdemir, Crespo (od 46. Kemen), Figueiredo (od 69. Davidson), Piatek, Türüc.
* Rumeni kartoni: Kučys, Zec; Ba, Türüc, Opoku, Davidson.